"כשעידו הגיבור מכריז שכל המערכת כשלה, זו המערכת הסוציאליסטית שכשלה"

בואו נשים את הדברים על השולחן.

כשעידו הגיבור מכריז שכל המערכת כשלה, זו המערכת הסוציאליסטית שכשלה. זו המערכת שבה החובות לא ברורים אבל לכולם יש זכויות שצריך לממש. זו מערכת שאין בה קהילה, ואין בה יחס אישי, ואין בה צדקה, ואין בה נדיבות, כי הכל זה "תפקידה של המדינה". מי זו המדינה? זו מערכת חצי אוטומטית, עייפה, שכולם מנסים לעבוד עליה כל הזמן כי "מגיע להם" וכי "זו זכותם" ולכן אין בה אמון ויש בה רק התגוננות בירוקרטית מתישה ומפרקת.

זו מערכת שלא יודעת להבחין בין עוני מבחירה ובין עוני מחוסר ברירה ובין אלו שצולעים רק מול הפקידים לאלו שבוכים מכאבים בלילה, כי יש בה המון פוליטיקה והמון פוליטיקלי קורקט והמון בירוקרטיה ואין בה כוח אדם.

כלומר, בטוח שיש בה המון כח אדם, עם ותק וקביעות ותוספת שכר, אבל אין בה פונקציות שמשוחררות מכבלי הבירוקרטיה ומסוגלות להבחין בין עידו ובין טפיל שמנסה להתעלק על המערכת. פונקציות שמעורות בקהילה ומסוגלות לזהות מקרים כאלה עוד לפני שהם בכלל פונים.

תשמעו את עידו: רהוט, נחוש, מסוגל להילחם ולהגיע עד הכנסת לומר את דבריו. כמה כאלה יש שהם פחות רהוטים, שהם פחות חזקים, שקולם לא נשמע? שמעדיפים לסבול בשקט?

המדינה פירקה את הקהילתיות אבל היא לבדה לא מסוגלת להעמיד אלטרנטיבה ראויה. מערכת הרווחה חייבת להשתנות וגם לנו לא יזיק לחזק את הקהילתיות ולהפסיק להטיל על המדינה את כל האחריות אבל בינתיים, אל תנסו לתחמן את המערכת.

פעם לקבל צדקה היה בושה. כללים על כללים על כללים איך לתת צדקה בסתר כדי לא לבייש את העניים. הבושה הזו הבטיחה שאם אדם מגיע למצב שהוא בא לבקש צדקה מיוזמתו סביר להניח שהוא באמת במצוקה. היום לקבל קצבה מהמדינה זו זכות שמי שלא מממש אותה הוא פראייר. אז תזכרו בבקשה שבכל פעם שאתם מתחמנים את המערכת כי "מגיע לכם" אתם מורידים את רמת האמון ומגביהים את חומת הבירוקרטיה, עד כדי כך שלגיבורים כמו עידו מאוד קשה לעבור אותה.


Featured Posts

פוסטים אחרונים

הצטרפו לרשימת התפוצה

  • RSS Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon