חירות
חירות משעבוד של אדם לאדם היא אחד מהערכים הבסיסיים הבולטים ביהדות, ערך זה עולה מתוך עשרות מקורות, ובכלל זה החובה לשחרר בשנת היובל את העבדים ולהחזיר את הקרקעות לבעליהן:

וְקִדַּשְׁתֶּם אֵת שְׁנַת הַחֲמִשִּׁים שָׁנָה וּקְרָאתֶם דְּרוֹר בָּאָרֶץ לְכָל יֹשְׁבֶיהָ יוֹבֵל הִוא תִּהְיֶה לָכֶם וְשַׁבְתֶּם אִישׁ אֶל אֲחֻזָּתוֹ וְאִישׁ אֶל מִשְׁפַּחְתּוֹ תָּשֻׁבוּ. (ויקרא כה, י)

דוגמא תלמודית נוספת היא זו המאפשרת לעובד להתפטר מעבודתו ולהפר את חוזה העבודה בנימוק: "כי לי בני ישראל עבדים – עבדי הם, ולא עבדים לעבדים" (בבא מציעא י, א).

חשוב לציין שבמקרים רבים ביהדות חירות היא חובה ולא זכות, לפיכך, אדם אינו יכול לוותר על חירותו גם אם ירצה.

ערכים מרכזיים

אחריות אישית

האחריות האישית מוטלת על כל אדם לדאוג לעצמו ולקבל החלטות מוסריות ורציונאליות. וכך כתב הרמב"ם:

רשות לכל אדם נתונה אם רצה להטות עצמו לדרך טובה ולהיות צדיק הרשות בידו, ואם רצה להטות עצמו לדרך רעה ולהיות רשע הרשות בידו. (רמב"ם תשובה ה, א)

אחת התוצאות של עקרון זה היא שאדם שאינו מממש את אחריותו האישית אינו יכול להטיל את עצמו על הציבור, כפי הוסיף וכתב הרמב"ם:

לעולם לא יקדיש אדם ולא יחרים כל נכסיו, והעושה כן עובר על דעת הכתוב שהרי הוא אומר מכל אשר לו ולא כל אשר לו כמו שבארו חכמים, ואין זו חסידות אלא שטות שהרי הוא מאבד כל ממונו ויצטרך לבריות, ואין מרחמין עליו. (רמב"ם ערכין וחרמין ח, יג)

"בצדק! עמותה למדיניות יהודית" שואפת שמדינת ישראל תהיה מדינה יהודית.

 

מדינה יהודית אינה מדינה מערבית רגילה שבה במקרה יש רוב יהודי. מדינה יהודית גם אינה בהכרח מדינת הלכה. לתפישתנו, מדינה יהודית היא זו שהמדיניות הציבורית שלה נשענת על ערכי היהדות ושואבת השראה ממקורות היהדות – בכלכלה, במשפט, בחינוך, ביחסי חוץ, בביטחון ובהתנהלות משרדי הממשלה והגופים הממומנים מכספי ציבור. אלפיים שנה לא ניהלנו מדינה אך הקהילות היהודיות בגולה שגשגו, למרות הקשיים, דווקא בזכות התנהלות קהילתית על פי המשפט העברי וערכי היהדות. עתה מששבנו לארצנו עלינו ליישם ערכים אלו ולהתאימם לניהול מדינה מודרנית. לצורך כך פועלת בצדק! לייעץ לקובעי המדיניות באמצעות אנשי מקצוע וחוקרים מומחים מתחומי המחקר הרלוונטיים, בשאיפה ליצור כאן מדינה יהודית – ערכית, צודקת ומשגשגת.

החזון

ערבות הדדית
הערבות ההדדית מטילה אחריות על כל אדם לסייע לנזקק מבחינה כלכלית ונפשית. בתורה הוזכרה החובה לסייע לנזקקים פעמים רבות, תוך הדגשה שמצוקה ומחסור (ובלבד שאינם ניתנים לשינוי ע"י הנזקק) הם מצב נתון המחייב כל אדם לסייע באופן קבוע:

כִּי יִהְיֶה בְךָ אֶבְיוֹן מֵאַחַד אַחֶיךָ בְּאַחַד שְׁעָרֶיךָ בְּאַרְצְךָ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ לֹא תְאַמֵּץ אֶת לְבָבְךָ וְלֹא תִקְפֹּץ אֶת  יָדְךָ מֵאָחִיךָ הָאֶבְיוֹן… כִּי לֹא יֶחְדַּל אֶבְיוֹן מִקֶּרֶב הָאָרֶץ עַל כֵּן אָנֹכִי מְצַוְּךָ לֵאמֹר פָּתֹחַ תִּפְתַּח אֶת יָדְךָ לְאָחִיךָ לַעֲנִיֶּךָ וּלְאֶבְיֹנְךָ בְּאַרְצֶךָ (דברים טו, ז-יא).

מעבר לחובה האישית לסייע לנזקק, מזה כאלפיים שנה ישנה גם חובה לקיים מערכת סיוע ציבורית, המבוססת על גביית מיסים וחלוקת קצבאות או מזון, והיא מכונה במשנה (פאה ח, ז) "קופה". על כך כתב הרמב"ם: "מעולם לא ראינו ולא שמענו בקהל מישראל שאין להן קופה של צדקה" (רמב"ם מתנות עניים ט, ג).

 
 
 

פוסטים אחרונים

הצטרפו לרשימת התפוצה

  • RSS Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon